SAAT PİLİ DEĞİŞTİRME

SAAT PİLİ DEĞİŞTİRME

Hem zamandan haberdar olabilmek için kullandığımız hem de birer aksesuar görevi gören kol saatleri genellikle pil ile çalışmaktadır. Her ne kadar gelişen teknolojiyle birlikte saat modelleri teknolojiye ayak uydursa da klasik kol saatlerinden vazgeçemeyen kesim tarafından pil ile çalışan modeller günümüzde en az akıllı saatler kadar tercih edilmektedir. Eğer kol saatinizin pili bittiyse ve saat pili değiştirme işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.


Saat pili değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Pili bitmiş bir saat söz konusu ise burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saat pili değiştirme işlemini yapacak kişi olmalıdır. Özellikle garantisi devam eden marka bir saate sahipseniz ve saatinizin pili bittiyse mutlaka uzman bir kişiden veya teknik servisten destek almanızı öneririz. Aksi bir durumda saatinize zarar verme, garanti dışı kalma gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Saatiniz için uygun pili satın aldıktan sonra yapacağınız ilk işlem saatin arka yüzeyinde bulunan kapağı açmaktır. Bu kapağın açılma yöntemi marka ve modele göre değişim gösterebilir. Kapağı açarken zorlayıcı ve zarar verici şekilde açmaktan kaçınmalısınız. Kapağı açtıktan sonra karşınıza saate ait mekanizma ve pilin bulunduğu kısım gelecektir. Pili bulunduğu yuvadan zarar verici olmayacak şekilde çıkartın. Daha sonra satın aldığınız yeni pili boşalan yuvaya düzgün bir biçimde yerleştirin. Eğer yeni pili uygun bir şekilde yerleştirmezseniz saatiniz çalışmayabilir. Pili yerleştirdikten sonra hızlıca saatin arkasındaki kapağın kapatılması gerekmektedir. Bu saatinizi neme ve toza karşı koruyacaktır. Hızlı olurken aynı zamanda zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı, açarken olduğu gibi nazikçe geri takmalısınız.


Saat pili değiştirme ücreti ne kadardır?

Saat pilleri, saatin türüne ve pilin kalitesine göre değişim göstermektedir. Saatinize uygun pil seçimi yaptıktan sonra saat pili değiştirme ücreti için piyasa araştırması yapabilirsiniz. Farklı markalar tarafından saatinize uygun üretilen pilleri kalite olarak kıyaslayabilir ve bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Bir pilin kalitesi arttıkça fiyatı da artacaktır fakat kaliteli pillerin daha uzun süre dayanacağını unutmamalısınız. Teknik servisler garanti kapsamı dışında kalınan durumlarda pahalı olsalar bile saatiniz için en garanti yöntem olacaktır.