SAAT BAKIMI NASIL YAPILMALI?

SAAT BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Saatler, bizler için zamanı gösteren bir cihaz olmaktan öte kombinlerimizi tamamlayıcı birer aksesuarlarıdır. Saatlerimiz ister normal kalitede bir marka saat olsun, ister pahalı marka bir saat olsun düzgün çalışmaya devam edebilmeleri için bakımlarının yapılması gerekmektedir. 

Hazırsanız saat bakımı nasıl yapılmalı sorusunun yanıtlarına bir bakalım.


1. Günlük temizlik yapın

Saatinizin günlük temizlik yapmak kişisel olarak yapabileceğiniz en temek bakımdır. Saatinizi gün içerisinde kullandıktan sonra yumuşak ve temiz bir bez ile silin. Böylece tozlar üzerinde birikmeyecek ve saatiniz daha temiz görünecektir. Silikon kayışlı saatler için sabunlu ve nemli bir bez de tercih edebilirsiniz. Bu yöntem metal ve deri kayışlara zarar verebileceği için uygulamamanızı öneririz.


2. Doğru saklama yöntemlerini tercih edin

Saatinizi günlük temizlemek kadar doğru saklama yöntemlerini tercih etmek de oldukça önemlidir. Saatinizi kullandıktan sonra temizlik işlemini yapmak saatinizi korumak için yeterli olmayabilir. Saatinizi mutlaka kutusunda saklamalısınız. Eğer kutu elinizde mevcut değilse saatiniz için uygun bir saklama kutusu satın alabilirsiniz. Saatinizi kutuda saklamak onu tozdan koruyacaktır. Ayrıca saatiniz kutusunda olsa bile, saklamak için serin ve kuru bir yer tercih etmelisiniz. Aksi takdirde nem saatinizin çalışma sistemini bozabilir

3. Mekanik bir saatiniz varsa mutlaka kurun

Otomatik saatlerde kurma zorunluluğu yoktur fakat eğer saatiniz mekanik bir saatse, düzgün çalışmaları adına en azından günde bir defa kurmanız gerekmektedir.


4. Pil kontrolü yapmayı unutmayın

Birçok saat çalışabilmek için pile ihtiyaç duymaktadır. Bu piller belli bir ömre sahiptir ve ortalama 2-3 sene kadar saatin sorunsuzca çalışmasına yardımcı olur. Eğer pili bitmiş bir saatiniz varsa saatin mekanizmalarının zarar görmemesi adına bu pilin en kısa zamanda değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca pil ömrünü koruyabilmek için saatinizi yüksek sıcaklıklara maruz bırakmamalısınız. 


5. Yetkili servis bakımını aksatmayın

Her şeyde önemli olduğu gibi saatlerin de bakımının uzman bir kişi tarafından yapılması önemlidir. Sadece rutin bakım zamanı geldiğinde ya da arızalanma durumlarında değil, saatinizi satın aldıktan hemen sonra yetkili servis sağlayıcınız ile iletişme geçebilir, saatinizle ilgili tüm bilgileri uzman kişilerden alabilirsiniz.