KOL SAATİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KOL SAATİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kol saati  hangi mevsimde olursak olalım kombinlerimizin en vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Yeni bir kol saati almaya karar verdiniz fakat satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız bu makale tam size göre.


1) Tarz

Öncelikle düşünmeniz gereken ilk şey saatinizin tarzı olmalıdır. Ne tür bir saat almak istiyorsunuz? Spor mu, klasik mi? Spor saatler genellikle dijital ekranlara sahiplerdir. Bu ekranlar büyük rakamlar ile okuma kolaylığı sağlarken aynı zamanda daha modern bir görünüme sahiptir. Dijital ekranlı saatler tercihiniz değilse klasik görünümlü, analog ekranlı saatleri tercih etmelisiniz. 


2) Bütçe

Nasıl bir kol saati istediğinize karar verdikten sonra ikinci aşama bütçenizin ne kadar olduğudur. Satın alımdan önce bir fiyat aralığı belirlemek seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. 


3) Özellikler

Tarz ve bütçe dışında almak istediğiniz saatte olmasını istediğiniz özelliklere de karar vermelisiniz. Gece kullanımında rahatlık sağlaması için ekran aydınlatma özelliği olan bir saat tercih edebilirsiniz. Saatin büyüklüğü de önemli bir özellik. Bilek yapınıza göre en uygun boyuttaki saati seçmeye özen göstermelisiniz. Bu yüzden saat alırken fiziksel mağazaları tercih edip, görerek almak en iyi seçim olacaktır. 

Saatler genellikle pil ile çalışmaktadır. Ama son zamanlarda güneş enerjisi ile çalışan saatler de üretilmiştir. Yaklaşık iki senede bir pil değiştirmekle uğraşamam diyenlerdesiniz güneş enerjisi ile kendini yenileyen saatler tam size göre. 

Saatim olmadan yüzemem diyorsanız alacağınız saatin su geçirmeme özelliğinin olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.


4) Malzeme 

Üretimde kullanılan malzemeler saatin kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. Kaliteli bir kol saati pürüzsüz bir yüzeye ve parlak bir cama sahip olmalıdır. Kayış malzemesini tecihlerinize göre seçmelisiniz. Plastik ve silikon malzemeden üretilmiş kayışlar daha spor ve günlük bir görünüme sahiptir. Eğer spor bir  saat  arıyorsanız plastik ve silikon kayışlı  kol saatlerini tercih edebilirsiniz. Daha kaliteli ve şık bir görüntü için deri kayışlı saatler tercih etmelisiniz. Metal kayışlar ise hem şık hem de spor kombinlere uyum sağlayacaktır.