Hediyeler Aleminin Kurtarıcısı: Kol Saati

Hediyeler Aleminin Kurtarıcısı: Kol Saati

Eğer bu makaleyi okuyorsan çok şanslısın, çünkü; arkadaşına, sevgiline ya da her kime hediye almayı planlıyorsan bu zorlu süreçte sana eşlik edeceğim. Merak etmeyin, danışmanlık ücreti talep etmiyorum. 

Doğum günleri, sevgililer günü, anneler günü fark etmeksizin; yılın 365 gününün herhangi birinde alınan güzel bir hediyeye herkes bayılır. Ama kabul etmeliyiz ki, bu hediye alma süreci kelimenin tam anlamı ile "ders planı" hazırlamaya dönüyor. Bir türlü gerçek anlamda harekete geçemiyoruz, çünkü çok kararsız kalıyoruz. 


Akıllı saat önerilerinde bulunduğumuz blog yazısını incelemek için tıklayın


"Acaba bu hediyeyi beğenir mi? Acaba neye ihtiyacı var? Kolye mi alsam bileklik mi?" hayatında bir kez dahi hediye almayı deneyen herkesin kafasının içinde tilki gibi dolaşan bu sorularla cebelleşmiştir.


İşte tam bu noktada bizim için bir kurtarıcı yetişiyor: Kol Saati

Şimdi kol saatinin neden harika bir hediye olduğunu konuşalım.

Sihirli lambadan Alaaddin'in çıkagelip bize daha fazla zaman vaadetse, hepimiz kabul etmez miydik? Tabii ki böyle bir şeyin olma olasılığı epey düşük ancak bize zamanı resmen bir ayna gibi yansıtacak bir eşyayı hepimiz yanımızda taşımak isterdik. İşte bu da bir kol saatini tanımlıyor.


Bir Hediye Olarak İyi Bir Kol Saati Nasıl Seçilir?

Üç başlık altında inceleyelim.


1) Önce Hediye Alacağımız Kişiyi Düşünmeliyiz

Birisine saat almaya karar vermeden önce o kişinin mesleğini, hobilerini, ilgi alanlarını, beğendiği ve beğenmediği şeyleri, modaya bakışını doğru bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Örneğin bir şirkette yönetici olan arkadaşınıza Breitling Navitimer model bir saat alırsanız; sadece spor saat ürettikleri için pek doğru olmayacaktır.

İşte size editörden öneriler:

  • Her yerde eşofman giyenler ve rahatı sevenler için: Breitling Navitimer ve Zenith Defy
  • 7/24 modayı takip eden, moda hayranları için: Hermes Galop
  • Minimalistler için: Nomos, Casio, Citizen 


2) Bütçemizi Ayarlamalıyız

Hediye alacağınız kişinin hobilerini, ilgi alanlarını analiz ettikten sonra kendi bütçemize göre bir hediye seçmemiz gerekir. Ne yazık ki ülkemizde artan dolar kuru ile saat ücretleri de çok fazla arttı, bu sebeple ortalama bir saat için 400-500 TL gözden çıkartmanız gerekiyor. Hediyeyi almaya karar verdikten sonra ortalama bir fiyat belirlemenizi tavsiye ederim. Böylece seçim esnasında daha rahat edersiniz.


3) Saatler Hakkında Teknik Bilgiler Öğrenin

Bir saat satın almadan önce saatler hakkında bazı bilgilere sahip olmak da doğru saati seçme konusunda büyük bir öneme sahiptir. Farklı saat mekanizmalarını ve malzemeleri hem bütçenize hem de tercih ettiğiniz stile etki edecek unsurlardır. Mekanizması kuvars olan, yani pilli saatler, genellikle otomatik ya da manuel fark etmeksizin kurma saatlerden daha ucuzdur. Benzer şekilde, paslanmaz çelikten yapılan saatler genellikle daha hafif titanyumdan, karbon fiberden veya metallerden daha uygun fiyatlıdır. Saatlerden ne kadar çok anlıyorsanız o denli doğru ürünü seçme olasılığınız artar.

Unutmayın, ünlü İngiliz düşünür Francis Bacon'un da dediği gibi bilgi güçtür!