HANGİ KORDONU TERCİH ETMELİYİM?

HANGİ KORDONU TERCİH ETMELİYİM?

Yeni bir kol saati almak istiyorsunuz fakat hangi kordonu tercih etmeliyim diye düşündüğünüzde karar mı veremiyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam size göre!

Hazırsanız kordon çeşitlerini inceleyerek artı ve eksilerine bakalım. 

Saat kordonu çeşitleri nelerdir?

Her kombinimize ayrı bir hava katan saatlerin kordon çeşitleri temel olarak üçe ayrılmaktadır. Bunlar silikon kordonlar, metal kordonlar ve deri kordonlardır. 


1. Silikon Kordonlar 

Silikon malzemeden üretilen bu kordonlar plastik görünüme sahiplerdir. Eğer spor giyinmeyi seviyorsanız her kombinize uyum sağlaması için bu saatleri tercih edebilirsiniz. Her mevsime uygun renk seçenekleri sunan silikon kordonlar, özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl renkleriyle yaz kombinleriniz vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Bu kordonlar oldukça dayanıklı olmaları sebebiyle sıkça tercih edilmektedir. Kullanışlı ve hafif bir saatim olsun diyorsanız mutlaka silikon kordonlu bir saat tercih etmelisiniz. Ayrıca, silikon kordonların temizlemesi de oldukça basit. Nemli bir bezle silmek onu temizlemeye yetecektir. 


2. Metal Kordonlar

Metal kordonlar oldukça dayanıklıdır. Şık kombinlerinizin vazgeçilmez parçası olan bu kordon tipinin de bakımı tıpkı silikon saatler gibi kolaydır. Bez ile silmek yeterli olacaktır. Ayrıca renginde solma yaşanırsa parlatma yöntemleriyle ilk günkü görünümlerine kavuşurlar. Sadece şık kombinlere değil, spor kombinlere de uyum sağlayabilirler. Metal malzeme ağır olabileceği için saatin de ağırlığını arttıracaktır. Eğer ağır bir saat istemiyorsanız bu kordonları tercih etmemelisiniz. Ayrıca metalin kalitesine göre çizilme problemleri yaşanabilir. 


3. Deri Kordonlar

Deri kordonlar her sene yeniden moda olan bir kordon çeşididir. Bu saat kordonları da aynı silikon kordonlar gibi çeşitli renk ve desenlerde olabilir. Böylece kombinlere uyum konusunda size sorun yaşatmazlar. Eğer deri kordonunuz eskimeye başlarsa kolayca değişim yapabilirsiniz. Bu kordon çeşidinin eksi yönlerinden bahsedecek olursak, sıcak havalarda terleme sorunu yaşatabilirler. Özellikle gerçek deri malzemeden üretildilerse, nem ve ısının etkisiyle kokuya ve deformeye sebebiyet verebilirler. 

Buraya kadar size kordonların özelliklerini açıklamaya çalıştık. Artık kendinize en uygun olanı seçip, kararınızı verebilirsiniz. Unutmayın, önemli olan sizin hangisini rahat kullanacağınız!