DÜNDEN BUGÜNE SAAT TÜRLERİ

DÜNDEN BUGÜNE SAAT TÜRLERİ

Şöyle bir düşünürsek eğer; hepimiz, zamanın hayatımızdaki en önemli şey olduğunu anlarız. İnsanlığın var olduğu her dönemde bu durum değişmemiş, zaman insanlar için her daim önemli bir konumda olmuştur. Farklı dönemlerde yaşayan insanlar zamanı ölçebilmek için birbirinden farklı saatler kullanmıştır. Geçmişten günümüze kadar geçen süre zarfında her şeyde olduğu gibi saat türlerinde de değişimler görülmüştür. Bu yazımızda dünden bugüne değişim gösteren saat türlerine değiniyor olacağız. Hazırsanız başlayalım.


Güneş Saatleri

Tarihte bilinen ilk güneş saatini Mısırlılar yapmıştır. Güneş saatleri, düz bir zemin üzerinde bir çubuk yardımıyla Güneş’in konumunu baz alarak zamanı ölçmektedir. Güneş saatleri kendi arasında çeşitlilik göstermektedir. Bunlar; ekvatoral güneş saatleri, yatay güneş saatleri, dikey güneş saatleri ve diğer güneş saatleridir. Anadolu’da bulunan en eski güneş saati Konya Hacı Hasan Mescidi’nde yer almaktadır.


Su Saatleri

Su saatleri en az güneş saatleri kadar eski bir tarihe sahiptir. Ne zaman icat edildiği tam olarak bilinemeyen bu saatlerde ölçüm, suyun bir kaba dolması ya da bir kaptan boşalması esas alınarak yapılmaktadır. Antik Mısır ve Babil’de bu yöntemin zaman ölçmek için kullanıldığı bilinen bilgiler arasındadır. Ayrıca, Atina’da bir müzede M.Ö yıllardan kalma su saatleri sergilenmektedir. 


Kum Saatleri

Günümüzde daha çok dekor amaçlı kullanılan kum saatleri, alt ve üst kısmı geniş, ortası oldukça dar olan bir şekle sahiptir. İçerisinde kum bulunan bu saatler, kumun ince kısımdan geçerek geniş alanlara ulaşmasına dayanarak zaman ölçümü yapmaktadır. Fakat akış hızının sabit olmamasından dolayı bu saatler genellikle zamanı ölçmek yerine başlangıç ve bitiş sürelerini belirlemek amacıyla kullanılır.


Ateş Saatleri

Mum saatleri adıyla da bilinen ateş saatleri, petrol lambasının alevi ile çalışan bir saat ölçüm mekanizmasına sahiptir. El Cezari’nin yapmış olduğu ateş saati en gelişmiş versiyonu olarak bilinmektedir.


Atom Saatleri

Atomların rezonans frekanslarını sayarak zaman ölçümü yapan saatlere atom saatleri ismi verilmektedir. İlk örneği Amerika’da yapılmıştır.